ДО ЛІКАРЯ — БЕЗ «ПРОПИСКИ»: ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ І ВЗЯТИ З СОБОЮ, ЩОБ ПОТРАПИТИ НА ПРИЙОМЩо потрібно знати і взяти з собою, щоб потрапити на прийом до лікаря в столиці. Незабаром в Україні медична допомога не буде прив’язана до місця реєстрації або проживання. Кожен зможе вибрати терапевта, педіатра або сімейного лікаря в будь-якому медичному закладі, а гроші за обслуговування у лікаря заплатить держава.

Поки кампанія по вибору лікаря і укладання договорів з поліклініками проходить в пілотному режимі, її офіційний старт запланований на 1 квітня 2018 року. А значить, якщо ви живете в Києві, але зареєстровані в іншому місті, похід до лікаря має деякі особливості.

Договір з поліклінікою: особливості з історіями

На перший погляд, записатися на прийом до лікаря, навіть якщо місце реєстрації не збігається з місцем проживання, нескладно. У некокорих столичних поліклініках процедура оформлення не займає багато часу — потрібно лише заповнити заяву на ім’я головного лікаря і вказати доктора, у якого хочете обслуговуватися.

«Приходьте в поліклініку за місцем проживання — це важливо, в реєстратурі називаєте свою адресу проживання, отримуєте ім’я лікаря і йдете на прийом. У терапевта пишете коротку заяву про те, що, не будучи прописаної на його ділянці, бажаєте лікуватися у нього.

Візьміть з собою паспорт. І потрібно заздалегідь купити в канцтоварних або кіоску з пресою медкнижку нову, і ласкаво просимо в державну українську медицину», — розповіла киянка Катерина.

На практиці виявляється, що у кожної поліклініки — свої правила запису. За словами іногородніх пацієнтів, у багатьох медустановах при подачі заяви просили внести «благодійний внесок». Сума — від 50 до 200 гривень за річне обслуговування.

«Два роки тому писала заяву на головлікаря, в лікарні попросили ще збір. Я коли реєструвалася, попросили, це 100 гривень було. У Львові, до речі, рік тому було так само — коли захворіла під час відпустки і треба було лікарняний оформити», — розповіла переїхала до Києва кілька років тому Любомира.

Не обходиться і без «людського фактора»: в деяких поліклініках додатковим пацієнтам не дуже раді.

«Це було приниження. Мовляв, чого прийшли, і взагалі, чого сюди? А заповніть томик Толстого. А точно живете по орендованому адресою і обійдіть ще 20 головних лікарень, щоб ми картку амбулаторну вам завели. Це щоб потрапити до звичайного терапевта. А потім, коли пройшли всі кола пекла в головному відділенні ще й картку втратили, і так і не знайшли», — розповіла про одну зі столичних поліклінік Юлія.

В іншому випадку для оформлення знадобилися лише паспорт, анкета і внесок.

«Я ходила в лікарню не за пропискою, попросили заповнити анкету, попросили паспорт і» благодійний збір «. В цілому не багато і не довго, але хворому все здається гірше», — розповіла нам киянка Віра.

Щоб не ризикувати з особливостями державної медицини, жителі Києва все частіше віддають перевагу приватним клінікам або заводять медичну страховку.

«Незалежно від того де прописка, купується медична страховка, яка коштує від 5 до 17 тисяч гривень. І по страховці безкоштовно і приватні клініки, і самі осудні державні установи.

Ніяких принижень, ніяких поборів, ніяких заяв, сидінь в чергах, ніяких «у нас немає одноразових рукавичок. Все дуже швидко, ввічливо і якісно», — говорить мешканка Києва Наталія.

«Я колись платила 50 грн, але це було років п’ять тому. Повторно в ту лікарню все одно ні разу не прийшла. Зараз, в основному, в приватну клініку ходжу, але рідко. Раз на півроку навeщаю одного лікаря в міській лікарні. Нічeго нe заповнюю, нe плачу, але я в неї вже давно», — розповіла Катя з Донецька.

Офіційно укласти страховку можуть запропонувати і в самій поліклініці. За словами одного з пацієнтів, в медчастині недалеко від метро «Шулявська» річне обслуговування по страховці обійшлося йому в 1600 гривень.

Крім того, в Києві працює онлайн-система eHealth, яка дозволяє записатися до лікаря через інтернет. Правда, кияни досі скаржаться, що не всі лікарі в ній зареєстровані, так що знайти там свого дільничного терапевта не завжди вдається. Як і записатися на прийом на наступний день.

«Я укладав договір з поліклінікою в Святошинському районі. Заповнив заяву, заніс завідувачу терапевтичним відділенням, мені видали папірець для банку — заплатити 200 гривень благодійного внеску на річне обслуговування.

Чек в поліклініці прикріпили до картки. А ось записатися через електронну чергу до лікаря виявилося проблемою : це можна зробити мінімум за півтора тижні. Як я можу спрогнозувати, коли захворію?» — каже житель Києва Юрій.

Він зазначив, що, прийшовши до лікаря на прийом, під кабінетом застав лише трьох пацієнтів, які записалися онлайн, інші люди проходили в порядку живої черги. До кращого ситуацію обіцяють змінити після запуску національної системи eHealth.

Як працюватиме нова система

З 1 квітня, щоб обслуговуватися в обраного доктора, потрібно буде підписати спеціальну декларацію. Вона оформляється на безстрокове час, її не потрібно щорічно оновлювати. При цьому, якщо пацієнт вирішить підписати угоду з іншим лікарем, це можна зробити в будь-який час.

Поліклініка або лікарня, в якій працює обраний вами доктор, повинна бути підключена до системи «Електронний здоров’я». Цю інформацію можна уточнити в реєстратурі або у самого доктора.

Документи, які знадобляться для підписання угоди з лікарем, — паспорт та ідентифікаційний номер. Також потрібен мобільний телефон: на нього прийде код підтвердження реєстрації. Якщо ж ви підписуєте декларацію з педіатром — також знадобиться свідоцтво про народження дитини та документи одного з його батьків або опікунів.

При цьому лікар сам внесе дані пацієнта в систему. Важливо, що декларація з’явиться в системі після подвійної авторизації: доктор попросить назвати код, який надійде СМС-повідомленням на номер, вказаний пацієнтом.

Якщо у пацієнта немає мобільного — лікар сфотографує або сканує ваші документи, щоб долучити їх до декларації. Потім лікар роздрукує декларацію в двох примірниках, один з них залишається у пацієнта.

У разі відпустки чи хвороби у лікаря повинна бути заміна — інший лікар первинної ланки, також можна буде звернутися в установу первинної медичної допомоги. У них же потрібно звертатися, якщо вам знадобилася медична допомога під час перебування в іншому місті.

До лікаря, з яким укладено угоду, можна звертатися з будь-якими питаннями, пов’язаними зі здоров’ям. Крім безпосереднього обстеження і лікування, лікарі первинної ланки в разі необхідності будуть також видавати направлення до спеціалістів вузького профілю, виписувати рецепти і видавати довідки — наприклад, на відвідування басейну.

Джерело.

Читайте також:Останні новини: