Стаж на першому місці та накопичувальна система: які головні нюанси розрахунку пенсій по-новомуПенсійна реформа в Україні була запущена восени 2017 року. Однак досі залишається безліч невирішених питань і змін, які уряд впроваджує поступово, оскільки реформа вимагає чимало часу і ресурсів.

На 2018 рік заплановані певні нововведення, про які відомо вже зараз. Так, нещодавно, анонсували підвищення пенсій військовим, яке обіцяли більше року, пише «Сегодня».

Перерахунок виплат планується провести для 498 тис. військових пенсіонерів, а саме підвищення пройде в три етапи:

– перший етап стартує заднім числом, з січня 2018 року. Очікується, що пенсії зростуть в середньому на 1500 тис. грн;

– другий етап запланований на 1 січня 2019 року, завдяки чому додасться близько 750 грн;

– третій етап розпочнеться 1 січня 2020 року і пенсії зростуть в середньому ще на 750 грн;

Також, в уряді зазначають, що завдяки такому рішенню, виплати військовослужбовцям виростуть щонайменше в два рази. А перші гроші військові повинні отримати вже в квітні цього року.

Стаж важливіший зарплати

Днями міністр соціальної політики Андрій Рева розповів про те, що відомство працює над розробкою механізму, який зробить роль стажу вищою за роль заробітної плати при нарахуванні пенсій.

У жовтні минулого року пенсіонери вже отримали надбавки, але, навіть у людей з великим стажем роботи, надбавки виявилися невисокими, тому що перше, що враховується при осучаснення пенсій – це розмір заробітної плати, а не кількість стажу.

«Для цієї категорії пенсіонерів ми продумуємо механізм, як зробити так, щоб роль стажу була більшою, ніж роль заробітної плати. Нагадую, що впроваджена пенсійна реформа відобразила ту соціальну реальність, в якій жили люди. І сьогодні ми вже по факту отримали результат, який змушує нас виправити деякі перекоси», – заявив Рева.

Міністр зазначив, що ігнорування трудового стажу громадян стало одним з недоліків пенсійної реформи в 2017 р, який потрібно виправити. За словами Реви, підготовка до другого етапу пенсійної реформи, який буде реалізовуватися в 2019 році, вимагає нейтралізації дисбалансів, які були виявлені на першому етапі реформування.

Ще одним недоліком реформи стало те, що пенсіонери, які працювали після виходу на пенсію, отримали виплати в меншому розмірі. Так сталося через те, що стаж дорахувався, а коефіцієнт, за яким розраховуються пенсії, впав.

«Ще одна проблема, намітилася, це – перерахунок пенсії вийшов менше очікуваного у деяких пенсіонерів з числа тих, хто працював, будучи на пенсії, а потім звільнився. Так складається тоді, коли заробітна плата була меншою, ніж до виходу на пенсію. Тобто , стаж дорахували, а коефіцієнт упав», – пояснив міністр.

Формула розрахунку пенсій

Нагадаємо, що з початку 2018 року для тих, хто буде виходити на пенсію, змінилася формула розрахунку суми виплат. Так, якщо в 2017 р один рік страхового стажу приймався за коефіцієнт 1,35%, зараз він знизився до 1%. До того ж, раніше при наявності 30 років стажу можна було отримувати пенсію в розмірі 40,5% середнього заробітку, зараз при такому стажі пенсія буде 30%. Але для цих нововведень передбачений перехідний період: з 2017 року до 2019 року.

Наприклад, у 2017 році пенсія розраховувалася із застосуванням середньої зарплати за 2014-2016 рр., у розмірі 3 764 грн і величини оцінки одного року стажу – 1,35% середнього заробітку людини.

Уже в 2018 році пенсія буде розраховуватися із застосуванням середньої зарплати за 2016-2017 рр. (близько 5 300 грн), а вартість одного року стажу становитиме 1% заробітку.

У 2019 році схема залишиться такою ж, тільки пенсії будуть призначатися, виходячи з середньої зарплати за останні три роки.

Пенсії зросли майже у 90% пенсіонерів

Нещодавно голова правління Пенсійного фонду України Олексій Зарудний під час публічного звіту розповів, що після торішнього осучаснення пенсій всі виплати зросли на 10,2 млн.

«У результаті проведеного з 1 жовтня минулого року осучаснення пенсії збільшилися на 10,2 млн або у 87,2% пенсіонерів. При цьому майже у 1,3 млн (пенсіонерів, – ред.) пенсії зросли від 500 до 1000 грн, а більш ніж в 2 млн громадян вони збільшилися на понад 1 тис. грн. Найбільше зростання склало 7 830 грн», – зазначив Зарудний.

Найбільше зростання пенсій сталося в Дніпропетровській, Луганській, Донецькій областях та в Києві. Також, за словами чиновника, розмір мінімальної пенсії в середньому збільшився на 35,7% – з 1828 до 2480 грн.

У документі прописано, що українці, які молодші за 35 років, будуть зобов’язані збирати на пенсію вже з наступного року. Перший рік буде стягуватися 2% від зарплати, але внесок буде рости на 1% щорічно, поки не досягне 7%. Для тих, хто старше 35 років, участь в накопичувальній системі буде добровільною.

Також, відомо, що систему накопичення на пенсію будуть забезпечувати недержавні фонди.

Експерти пояснюють, що на цей момент існує обов’язковий внесок – 22% до солідарної системи. Найімовірніше, його відміняти не будуть, а просто додадуть ще необхідний відсоток для накопичувальної системи і, в кінцевому підсумку, українці на пенсію будуть відраховувати 29% від своєї зарплати. У багатьох європейських країнах функціонують відразу всі три рівні пенсійної системи. Перша – солідарна система, яка діє на даний момент, друга – обов’язкова накопичувальна система, яку планують ввести на початку 2019 року. І третя – добровільна накопичувальна система.

Джерело.

Читайте також:Останні новини: